Růst inflace se může zrychlit více, než centrální bankéři očekávají

Date:

Obecně se očekává, že předseda amerického Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell tento týden zvýší úrokové sazby o půl procenta, aby se vyrovnal s nejvyšší mírou inflace za celá desetiletí. Okamurovy komentáře naznačují, že jiné velké centrální banky možná podceňují riziko dalšího zrychlení inflace za hranice jejich komfortní zóny.

„Musí držet prst na pulze ekonomiky a podle potřeby přizpůsobovat svou politiku,“ řekl Okamura, podle něhož by měly hlavní centrální banky jasně komunikovat, pokud jde o zpřísňování své měnové politiky, protože to může tvrdě zasáhnout zranitelné rozvíjející se a rozvojové ekonomiky.

Okamura, který nastoupil do funkce v prosinci po desetiletích působení na japonském ministerstvu financí, v rozhovoru zdůraznil, že nejdůležitější pro globální ekonomiku je v současnosti ukončení války na Ukrajině. Válka má totiž přímý vliv na mnohé další problémy, kterým státy čelí, jako jsou vysoký dluh, zajišťování potravin a inflace.

Stack polish money

Znepokojení vyvolává také globální posun směrem k „deglobalizaci“ a repatriaci výrobních center. Je proto třeba si uvědomit, že globalizace přinesla značné ekonomické výhody, zejména rozvojovému světu, ale také snížení nákladů a zvýšení efektivnosti pro všechny země.

Nárůst protekcionismu a také problémy v dodavatelských řetězcích v důsledku války a pandemie nového koronaviru vyvolávají obavy z rozdělení zemí do bloků, což by poškodilo globální prosperitu.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Pořiďte si nové cyklistické oblečení v té nejvyšší kvalitě

Také je pro vás léto symbolem cyklistiky, výletů na...

Minerální kameny a vůně

K minerálním kamenům ve vašem meditačním koutku patří také...

Vstříc krásným vlasům a pleti s ricinovým olejem

Pleť, vlasy, ale také nehty, řasy a obočí jsou...

Rukou blízkých loni zemřelo 23 lidí. Co říkají statistiky o domácím násilí?

Pandemie byla dokonalou bouří domácího násilí. Domácího násilí v uplynulém...