Růst inflace se může zrychlit více, než centrální bankéři očekávají

Date:

Obecně se očekává, že předseda amerického Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell tento týden zvýší úrokové sazby o půl procenta, aby se vyrovnal s nejvyšší mírou inflace za celá desetiletí. Okamurovy komentáře naznačují, že jiné velké centrální banky možná podceňují riziko dalšího zrychlení inflace za hranice jejich komfortní zóny.

„Musí držet prst na pulze ekonomiky a podle potřeby přizpůsobovat svou politiku,“ řekl Okamura, podle něhož by měly hlavní centrální banky jasně komunikovat, pokud jde o zpřísňování své měnové politiky, protože to může tvrdě zasáhnout zranitelné rozvíjející se a rozvojové ekonomiky.

Okamura, který nastoupil do funkce v prosinci po desetiletích působení na japonském ministerstvu financí, v rozhovoru zdůraznil, že nejdůležitější pro globální ekonomiku je v současnosti ukončení války na Ukrajině. Válka má totiž přímý vliv na mnohé další problémy, kterým státy čelí, jako jsou vysoký dluh, zajišťování potravin a inflace.

Stack polish money

Znepokojení vyvolává také globální posun směrem k „deglobalizaci“ a repatriaci výrobních center. Je proto třeba si uvědomit, že globalizace přinesla značné ekonomické výhody, zejména rozvojovému světu, ale také snížení nákladů a zvýšení efektivnosti pro všechny země.

Nárůst protekcionismu a také problémy v dodavatelských řetězcích v důsledku války a pandemie nového koronaviru vyvolávají obavy z rozdělení zemí do bloků, což by poškodilo globální prosperitu.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak vybrat stan správný stan 

Nejdůležitější součástí vybavení do kempu je logicky stan. Při jeho...

Otrava u psa nebo kočky. Co mám dělat?  

I když pečlivě dodržujete režim krmení, trávíte dny a...

Tipy od vyhledávače práce MyJobsi.cz jak si udržet zaměstnání

V dnešní době spousta firem nemůže najít dostatečné množství zaměstnanců....

Porovnali jsme IVPN proti Bitdefender VPN Premium: Která VPN vyhrála?

Kterou z těchto VPN vybrat: iVPN, nebo raději zvolit...