Je možné ze starého hliněného domu udělat moderní bydlení? Tato působivá rekonstrukce vás o tom přesvědčí!

Date:

Není neobvyklé, že i domy ze začátku či poloviny 20. století se častěji bourají než rekonstruují. Hliněný domeček o tloušťce zdí 60 centimetrů ve vesničce Retzbach byl však světlou výjimkou. Postavil ho zkušený a zodpovědný stavbař a byl řádně udržován majitelem. Ten dával pozor, aby se do zdí nedostala voda a řešil všechna možná sanitační opatření, aby dům zachoval v jeho původním stavu.

Starý hliněný dům z 19. století s mohutnými zdmi koupili noví majitelé, kteří ho chtěli předělat podle současných požadavků na bydlení. Navzdory výrazným proměnám architekt k původnímu domu přistupoval s úctu, zvýraznil neobvyklou kvalitu stavby, která naštěstí nebyla nikdy zničena neodbornou rekonstrukcí.

Víme, že pro staré domy byly typické menší uzavřené prostory a také malá okna – výsledkem je nedostatek prostoru a přirozeného světla v interiéru na současné poměry. Proto bylo nejdůležitějším momentem vytvořit přístup pro přirozené světlo. Architekt místo oken osadil terasové dveře a v interiéru vytvořil další otvory.

Hliněný dům předělaný na moderní bydlení
Uvnitř domu také zůstaly podlahy a krásné staré dřevěné trámové stropy. Zdroj: Romana Fürnkranz

Hliněným domem nesvědčí moderní materiály

Zkušenosti s rekonstrukcemi a přestavbami historických domů z hlíny říkají, že použití moderních stavebních materiálů může v tomto případě základní stavbu poškodit. Pokud totiž utěsníte stavební materiály regulující vlhkost, jako jsou hlína a dřevo například cementem, vlhkost už nemůže unikat a způsobuje škody.

Hliněný dům předělaný na moderní bydlení
Dřevo a hlína tak poskytují novým obyvatelům zdravé klima v místnosti bez jakýchkoli škodlivin. Zdroj: Romana Fürnkranz

Tyto domečky budou fungovat i nadále jen tehdy, když zůstane cyklus absorpce a uvolňování vlhkosti zachován. Při správném ošetření mohou fungovat dokonce ještě lépe než novostavby.

young asian woman having breakfast in autumn garden table under apple tree with her faithful pet poodle. idea and concept of cozy autumn and relaxation at home

Fasáda zůstala nezměněna

Fasáda domu po rekonstrukci zůstala nezměněna, aby neovlivnila vzhled uličky, která se nese v romantickém stylu. Při vstupu do úzkého dvora si všimnete pečlivé přeměny historické stavby na současnou obytnou budovu. Minulost domu naleznete všude. Vyčtete ji ze staré brázděné omítky, ze staré krytiny, az křídlových oken, z nichž některé zůstaly ponechány. Uvnitř domu také zůstaly podlahy a krásné staré dřevěné trámové stropy.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak vybrat stan správný stan 

Nejdůležitější součástí vybavení do kempu je logicky stan. Při jeho...

Otrava u psa nebo kočky. Co mám dělat?  

I když pečlivě dodržujete režim krmení, trávíte dny a...

Tipy od vyhledávače práce MyJobsi.cz jak si udržet zaměstnání

V dnešní době spousta firem nemůže najít dostatečné množství zaměstnanců....

Porovnali jsme IVPN proti Bitdefender VPN Premium: Která VPN vyhrála?

Kterou z těchto VPN vybrat: iVPN, nebo raději zvolit...