Obcím a městům docházejí peníze na základní služby.

Date:

Slovensko dlouhodobě porušuje principy a hodnoty místní samosprávy, upozornilo na to ve své analýze Sdružení měst a obcí Slovenska (ZMOS). Z principů Evropské charty místní samosprávy zůstala podle sdružení jen slova a samosprávám výdaje.

Na snímku zleva ústřední ředitel kanceláře Sdružení měst a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák a předseda ZMOS Branislav Tréger během protestního shromáždění samospráv, na kterém představitelé ZMOS představili konkrétní požadavky měst a obcí ve vztahu k vládě a parlamentu 2. února 2022 v Bratislavě.

Podle ZMOSu existuje hned několik příkladů, kdy docházelo k porušování principů eurocharty. Byly to například rekreační poukazy v hodnotě přibližně 40 milionů eur za minulé vlády, které byly zavedeny bez finančního krytí. Dalším příkladem bez finanční kompenzace samosprávám bylo zvýšení nezdanitelné části od 1. ledna 2020, což znamenalo výpadek pro samosprávy v objemu 100 milionů eur.

VIDEO: ZMOS se pro nedodržování eurocharty obrátí na prezidentku SR a Ústavní soud SR:

Play0%Volume
Výpadek přineslo podle ZMOSu i zvýšení daňového bonusu v dubnu 2019, což znamenalo pro samosprávy výpadek skoro 28 milionů eur a v dalších letech přibližně 50 milionů eur. I současná vláda uvažuje o zvyšování daňového bonusu, který může samosprávám přinést další výpadek v příjmech.

Za dva roky samosprávy mohly takto přijít o 400 až 500 milionů eur, vyčíslil exstarosta bratislavské městské části Petržalka Vladimír Bajan. Podle něj tyto zdroje už nemá jako samospráva sanovat. Tlak na zdroje samospráv roste také v důsledku vysokých cen energií i stavebních materiálů.

Stát si z nás dělá bankomat, tvrdí ZMOS

Ze samosprávy si dělá stát bankomat, upozorňuje Michal Kaliňák, ústřední kancléř ze Sdružení měst a obcí Slovenska. Jako kdyby si váš soused koupil nový mobil a vám za něj chodila faktura, ilustruje momentální vztah mezi vládou a samosprávami M. Kaliňák. \“Při každé schůzi parlamentu se obáváme, co přijde,\“ dodává s tím, že v samosprávách panuje atmosféra nejistoty. Podle něj by vztah centrální vlády a samospráv měl být založen na partnerství a spolupráci. Tak je to definováno iv eurochartu.

Starosta Cíferu Maroš Sagan upozornil na bod číslo devět ve zmiňované Evropské chartě místní samosprávy, který hovoří o tom, že samospráva by měla mít přiměřené zdroje na své fungování. To je podle něj největší problém a ilustruje to na několika případech.

Dlouhá desetiletí se podle starosty dofinancovává regionální školství. „Každoročně desítky tisíc eur dáváme do toho, aby školní klub, jídelna či jiné mohly fungovat v normálním režimu,“ tvrdí Sagan s tím, že peníze chybí na úkor investic. \“Poslední dva roky se už nedá tolerovat nabírání z měšce samosprávy,\“ dodal. ZMOS se pro nedodržování eurocharty obrátí na prezidentku Zuzanu Čaputovou a Ústavní soud.

Už dnes samosprávy zvažují výdaje na sportovní kluby, čí kulturní aktivity, některé samosprávy už dokonce vypínají veřejné osvětlení, neboť si to nemohou kvůli enormnímu růstu cen dovolit.

Negativní dopady musí snášet všichni, tvrdí resort financí

Ministerstvo financí v reakci uvedlo, že respektuje dělbu veřejné správy na státní správu a samosprávu a také si plně uvědomuje, že obě tyto součásti (stát i samospráva) mají své problémy, ale zároveň i nástroje a možnosti k jejich řešení. Například vlastní příjmy či vlastní majetek. \“I stát hospodaří s omezenými zdroji a musí přijímat opatření, aby udržel své hospodaření a dokázal zajistit služby pro občany,\“ odepsalo tiskové oddělení resortu financí.

Matovičov resort na margo financování samospráv dále uvedl, že stát zdvojnásobil (růst o 100,5%) odváděnou daň z příjmu fyzických osob ve prospěch samospráv v období uplynulých 8 let. Zatímco v roce 2014 to bylo přes 1,7 miliardy, tak v roce 2022 to je více než 3,46 miliardy. Ve stejném období vzrostla průměrná mzda jen o 47 procent, tedy z 858 eur v roce 2014 na 1260 eur v letošním roce. „Stát a ministerstvo financí mají v tomto smyslu velmi významně vyčerpaný prostor pro další zvyšování financování samospráv,“ dodává resort financí s tím, že je přesvědčeno, že negativní dopady/externality mají být v ekonomice distribuovány co nejrovnoměrněji.

Saint Hippolyte Alsace France

O čem je eurocharta

Filozofie Evropské charty místní samosprávy se začala aplikovat v podmínkách našeho modelu veřejné správy. Klade důraz na zastupitelskou demokracii, kterou zajišťují rady nebo zastupitelstva, ale přitom garantuje i široké nástroje přímé demokracie realizované například i formou místního referenda.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak vybrat stan správný stan 

Nejdůležitější součástí vybavení do kempu je logicky stan. Při jeho...

Otrava u psa nebo kočky. Co mám dělat?  

I když pečlivě dodržujete režim krmení, trávíte dny a...

Tipy od vyhledávače práce MyJobsi.cz jak si udržet zaměstnání

V dnešní době spousta firem nemůže najít dostatečné množství zaměstnanců....

Porovnali jsme IVPN proti Bitdefender VPN Premium: Která VPN vyhrála?

Kterou z těchto VPN vybrat: iVPN, nebo raději zvolit...