Co čeká mladé ženy, které se z různých důvodů ocitly osamocené například po skončení náhradní péče či ochranné výchovy? Odpověď na tuto otázku nemusí být vždy pozitivní. A právě proto jim pomoc v těžkých časech nabízí Domov na půli cesty Hnízdo, které založila nezisková organizace Relevant v Prešově. Horší časy prožívaly mladé dámy z tohoto domova i během pandemie koronaviru. Zmiňovaná nezisková organizace pro tyto ženy připravila projekt s názvem Dobrý a zdravý život v koroně. Více o něm v rozhovoru pro Pravdu mluví sociální pracovnice z této neziskovky Martina Spišáková.
V Domově na půli cesty Hnízdo nabízíte jakýsi záchytný bod, hnízdo. Jaké konkrétní aktivity nabízíte ženám, které potřebují pomoc?
V rámci Domova na půli cesty Hnízdo se snažíme mladým ženám pomáhat různým způsobem. Jeden z nich je pravidelný nácvik pracovních dovedností – vaření, pečení, sanitace, práce v Dílně pro život, úklid a příprava občerstvení v kavárně Café Relevant, práce na zahradě, výroba náušnic, mýdel a podobně. Tyto rozmanité činnosti je aktivizují, pomáhají jim zlepšovat jejich dovednosti a učí je převzít odpovědnost za vykonanou práci. Důležitou činností je také příprava individuálního plánu.
O co jde u tohoto plánu?
Jde o nastavení osobních plánů, cílů, čehož chtějí dosáhnout a naplánování kroků, kterými se k tomuto cíli dostanou. Takto se snažíme, aby pomoc pro ně byla co nejkonkrétnější pro jejich potřeby. Kromě těchto činností je součástí aktivit i pomoc s úřady, příprava na pracovní pohovory, řešení zdravotních a psychických problémů. Velmi významnými aktivitami jsou školení, vzdělávání a tábory, kde se mohou prakticky naučit základní životní dovednosti a komunikaci v širší skupině mladých lidí. Uvedený projekt podpořil tuto dlouhodobou činnost, obzvláště školení a nácvik pracovních dovedností na zahradě a při vaření.
Během pandemie koronaviru jste pro ně připravili projekt Dobrý a zdravý život v koroně. Co je jeho podstatou?
Play0%Volume
Podstatou projektu bylo udržet dobré fyzické i duševní zdraví mladých žen z našeho zařízení během covidového období pomocí různých aktivit, pobytu na čerstvém vzduchu a v jiném prostředí než je místo, kde bydlí. Šlo například o práci na zahradě při pěstování ovoce a zeleniny pro jejich potřebu; nácvik pracovních dovedností v Dílně pro život, kde pomáhali při výrobě polepů na trička a hrníčky; školení a vzdělávání v klubovně Puzzle a jiné.
Proč vznikl, kdo byl jeho iniciátorem?
Cílem projektu bylo dostat tyto mladé ženy ven z bytu, aby mezi nimi nevznikaly zbytečné konflikty, aby měly čas vyplněný smysluplnou činností, nepodléhaly negativním emocím, ale také aby nepolevily v přípravě na své trvalé zaměstnání a již osvojené pracovní dovednosti, například v pravidelném vstávání, v pravidelné dennodenní rutině a činnostech. Realizovali jsme to přes nácviky pracovních dovedností a vzdělávací aktivity. Tím jsme podpořili již existující činnosti, které realizujeme dlouhodobě. Projekt sám o sobě je jen jedním dílkem puzzle, jehož výsledkem je úspěšné osamostatnění dívek z Domova na půli cesty Hnízdo. Reagovali jsme na výzvu města Prešov, které každoročně podporuje malé projekty v sociální oblasti.
Jak podle vás pandemie koronaviru ovlivnila život těchto žen a jaké sféry jejich života nejvíce zasáhla?
Dívky se od začátku pandemie setkávaly s tím, že musely respektovat pravidla, která bylo třeba dodržovat jak v zařízení, tak i celkově ve společnosti. Do doby, než se skutečně nesetkali s onemocněním v našem zařízení, žili jakoby svůj starý život. Nebyly však ztotožněny s tím, že nemohou chodit ven, setkávat se s přáteli, ale časem to přijaly jako nutné zlo. Byly konfrontovány s vlastními představami o tom, co se smí a co ne, s jejich fyzickým omezením, dodržováním karantény, projevy nemoci. Vitamíny, které dostaly, některé z nich vůbec neužívaly, ale v období pozitivity jedné z nich si uvědomily následky toho, když se o sebe nestarají.
Ovlivnilo tedy toto období jejich pohled na život a zdraví?
Toto období jistě ovlivnilo jejich pohled na péči o sebe, o své zdraví, jejich schopnost přizpůsobit se situaci a respektovat to, co s sebou přináší (omezení především). Na druhé straně se v tomto období měli možnost více učit, osobnostně rostly v rámci školení io zdravém životním stylu, více budovali jejich vzájemné vztahy s pracovníky, byl větší prostor také pro osobní a neformální rozhovory. Tento čas jim vzal možnost být v intenzivním kontaktu s přáteli, ale dal jim určitě uvědomění si toho, že ne vždy je všechno tak, jak si to představují, že se musí přizpůsobit změně, společenským nařízením, brát v úvahu vlastní zodpovědnost za jiné, pokud by byly „roznášečkami“