Rukou blízkých loni zemřelo 23 lidí. Co říkají statistiky o domácím násilí?

Date:

Pandemie byla dokonalou bouří domácího násilí.

Domácího násilí v uplynulém roce nebylo podle statistik na Slovensku více, ačkoli všechny předpoklady hovořily pro stoupající trend. V roce 2021 policie evidovala 1413 záznamů o trestných činech v rodinách a blízkých vztahů.

Oproti roku 2020, kdy policie zaznamenala až 1700 podobných případů, jde o 17procentní pokles. Vyplývá to z Analýzy policejních a justičních dat v případech partnerského a domácího násilí, kterou nedávno zveřejnil Institut pro výzkum práce a rodiny.

I na jejím základě bychom měli mít možnost získat představu, jak vypadá násilí v partnerských, blízkých vztazích a v rodině.

Vzhledem k tomu, že stále šlo o pandemický rok s výraznými omezeními a lockdownem, která jsou rizikovým faktorem při domácím násilí, je téměř pětinový posun dolů, překvapivý.

Pandemie jako by neexistovala

Sad woman with hands covering her face sitting on the floor at home

Pandemii totiž označuje několik organizací, které se věnují domácímu a partnerskému násilí, například Women’s Aid, za dokonalou bouři.

Přísná protipandemická opatření zahrnovala omezení sociálních kontaktů a domácí izolaci, což představuje ideální podmínky pro vyhrocení situací a obětem komplikuje možnost vyhledat pomoc.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Pořiďte si nové cyklistické oblečení v té nejvyšší kvalitě

Také je pro vás léto symbolem cyklistiky, výletů na...

Minerální kameny a vůně

K minerálním kamenům ve vašem meditačním koutku patří také...

Vstříc krásným vlasům a pleti s ricinovým olejem

Pleť, vlasy, ale také nehty, řasy a obočí jsou...

Jaký tvar mají atomy?

Známý model je nepřesný. Text vyšel původně v časopisu Quark. Atomy...