WASHINGTON. Na pokraji vyhynutí se nachází až pětina druhů plazů včetně želvy sloní žijící na souostroví Galapágy, varana komodského, gaviála indického či zmije nosorohé.
Vědci o tom informovali ve středu v první komplexní zprávě o stavu plazů na světě, která byla zveřejněna v časopise Nature. TASR zprávu převzala od agentury Reuters.
Vědci prozkoumali více než 10 000 druhů plazů včetně želv, krokodýlů, ještěrů, hadů a haterií. Zjistili, že až 21 procent z nich je podle stupnice Mezinárodní unie na ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) kriticky ohrožených, ohrožených nebo zranitelných. Identifikovali také 31 druhů plazů, které již vyhynuly.
Podle výzkumníků za ohrožení plazů mohou stejné faktory, které ohrožují i jiné suchozemské obratlovce – odlesňování pro zemědělské účely, těžba dřeva, lov a takzvané „sídelní kaše“, čili řídká zástavba, která se postupně rozšiřuje do okolní krajiny. Dodávají, že dalšími činiteli jsou klimatická změna a invazivní druhy živočichů.
„Plazy jsou důležitou součástí ekosystémů. Zpráva o stavu plazů nám pomůže pochopit, jak odvrátit jejich vyhynutí a jiné hrozby, kterým čelí,“ uvedl spoluautor zprávy, hlavní zoolog a odborník na ochranu přírody Bruce Young z organizace NatureServe, která se zabývá biodiverzitou.
Podle vědců hrozí vyhynutí 27 procent obojživelných plazů a 14 procent plazů obývajících suchá stanoviště.
Některým druhům plazů se však daří velmi dobře, například australský krokodýl mořský – největší plaz na světě – byl zařazen do kategorie nejméně ohrožených plazů, ale jeho indický bratranec gaviál je na pokraji vyhynutí.
Ze známých druhů plazů je varan komodský zařazen mezi ohrožené druhy a kobře královská, kožatka velká a galapágský leguán mořský mezi zranitelné.
Vědci identifikovali i několik oblastí, kde jsou určité plazi nejvíce náchylné k vyhynutí. Jedná se zejména o Karibik, jihovýchodní Asii, Madagaskar či západní Afriku.