Na pokraji vyhynutí je už pětina druhů plazů na planetě

Date:

WASHINGTON. Na pokraji vyhynutí se nachází až pětina druhů plazů včetně želvy sloní žijící na souostroví Galapágy, varana komodského, gaviála indického či zmije nosorohé.

Vědci o tom informovali ve středu v první komplexní zprávě o stavu plazů na světě, která byla zveřejněna v časopise Nature. TASR zprávu převzala od agentury Reuters.

Vědci prozkoumali více než 10 000 druhů plazů včetně želv, krokodýlů, ještěrů, hadů a haterií. Zjistili, že až 21 procent z nich je podle stupnice Mezinárodní unie na ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) kriticky ohrožených, ohrožených nebo zranitelných. Identifikovali také 31 druhů plazů, které již vyhynuly.

Podle výzkumníků za ohrožení plazů mohou stejné faktory, které ohrožují i ​​jiné suchozemské obratlovce – odlesňování pro zemědělské účely, těžba dřeva, lov a takzvané „sídelní kaše“, čili řídká zástavba, která se postupně rozšiřuje do okolní krajiny. Dodávají, že dalšími činiteli jsou klimatická změna a invazivní druhy živočichů.

„Plazy jsou důležitou součástí ekosystémů. Zpráva o stavu plazů nám pomůže pochopit, jak odvrátit jejich vyhynutí a jiné hrozby, kterým čelí,“ uvedl spoluautor zprávy, hlavní zoolog a odborník na ochranu přírody Bruce Young z organizace NatureServe, která se zabývá biodiverzitou.

Podle vědců hrozí vyhynutí 27 procent obojživelných plazů a 14 procent plazů obývajících suchá stanoviště.

Male Venomous Black Bush Viper Snake (Atheris squamigera)displaying fangs and aggression

Některým druhům plazů se však daří velmi dobře, například australský krokodýl mořský – největší plaz na světě – byl zařazen do kategorie nejméně ohrožených plazů, ale jeho indický bratranec gaviál je na pokraji vyhynutí.

Ze známých druhů plazů je varan komodský zařazen mezi ohrožené druhy a kobře královská, kožatka velká a galapágský leguán mořský mezi zranitelné.

Vědci identifikovali i několik oblastí, kde jsou určité plazi nejvíce náchylné k vyhynutí. Jedná se zejména o Karibik, jihovýchodní Asii, Madagaskar či západní Afriku.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak vybrat stan správný stan 

Nejdůležitější součástí vybavení do kempu je logicky stan. Při jeho...

Otrava u psa nebo kočky. Co mám dělat?  

I když pečlivě dodržujete režim krmení, trávíte dny a...

Tipy od vyhledávače práce MyJobsi.cz jak si udržet zaměstnání

V dnešní době spousta firem nemůže najít dostatečné množství zaměstnanců....

Porovnali jsme IVPN proti Bitdefender VPN Premium: Která VPN vyhrála?

Kterou z těchto VPN vybrat: iVPN, nebo raději zvolit...