Denně studená sprcha, plavání v ledové tříšti!

Date:

Otužovat se mohou i děti, ideální je začít ve věku dva až tři roky, a to postupně, opatrnou a zábavnou formou. Tvrdí to primář chirurgického oddělení zvolenské nemocnice Dalibor Panuška.

Otužování musí být postupné a dlouholeté, aby se člověk dopracoval k výsledkům.
Jak poznamenal lékař, i jeho nejmladší synové začínali s plaváním jako miminka. „Když byli větší, chtěli napodobovat rodiče a zkoušeli s námi i sauny a ochlazování. Později, když nás viděli koupat se ve studeném potoku či jezeře, zkoušeli to jako malé dobrodružství,“ připustil a řekl, že s otužováním je možné začít v každém věku.

Základním principem při otužování je postupné snižování teploty vody a zvyšování času v ní stráveného. Samozřejmě, pro každého jsou určité bezpečné limity, zmínil Panuška s tím, že důležitá je pravidelnost. „Otužilcem se stane člověk až přibližně po dvou letech systematického otužování,“ podotkl lékař a doplnil, že není vhodné ponořovat si hlavu. Naopak je vhodné, zejména při teplotách pod přibližně čtyři stupně Celsia, chránit si nohy i ruce.

Víte, co se nosí? Otužovat bosý!
„Pokud lidé ve studené vodě plavou, má to být co nejblíže břehu a ve vodě, ve které cítí dno. Pokud je to možné, neotužujte se sám. Alespoň na břehu byste měli mít společnost. Pokud máte pocit, že byste vydrželi ve vodě déle, nepřekračuje běžně doporučené časy v korelaci s teplotou vody,“ upozornil primář.

Podle něj je před a po otužování třeba snadno zahřát, vzít si s sebou teplý čaj a také suché, teplé oblečení. „Nejděte hned po otužování pod horkou sprchu. Je vhodné kombinovat otužování s nějakou formou dechových cvičení a meditace,“ poznamenal Panuška s tím, že vhodnou přípravou pro otužilce je sauna.

Instruktorka metody Wima Hofa Michaela Davidovič: Po ledové lázni mají všichni pocit, že dokážou nemožné
„Mám 58 let. Celý život aktivně sportuji, klasické otužování dělám druhým rokem. Začínal jsem studenou sprchou, postupně jsem prodlužoval čas po 10 vteřin za týden. Každý jeden den,“ shrnul Panuška. „Když jsem v takové sprše vydržel přibližně 10 minut, na podzim s klesáním teploty v jezerech jsem zkoušel i nižší teplotu a prodlužoval čas ve vodě. Střídavě jsem ve vodě meditoval a také plaval,“ vysvětlil a prozradil, že přibližně před rokem bez problémů vydržel v jezeře s teplotou ledové tříště.

Young man standing with towel after swimming and hardening in winter to promote health, looking at camera.

„Připomínám, že za celou dobu, co jsem začal s otužováním, jsem nevynechal ani jediný den, abych si nedal alespoň ledovou sprchu. V zimě jsem to střídal i se sezením ve sněhu, i při teplotě vzduchu až do minus 10 až 12 stupňů Celsia,“ ukončil Panuška.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

6 nejčastějších chyb při správě rodinných financí a jak se jich vyvarovat

Správa rodinných financí je komplexní úkol, který vyžaduje pozornost,...

Ubytování v Krkonoších s dětmi

Pokud plánujete dovolenou v Krkonoších s vašimi dětmi, je...

Může se obyčejný stan používat jako náhrada za párty stan? Jaká jsou rizika?

Na trhu existuje široká škála různých typů stanů. Jsou...